Dobrý deň,
kôli urýchleniu expedovania tovaru od môjho dodávateľa som využil možnosť dobíjania kreditu cez proformy. Raz za čas si požiadam o proformu z ktorej mi dobiju kredit o výšku sumy na proforme. Z tohoto kreditu sa mi uhradia faktúry ktoré mi dodávateľ vystavuje. Keď si faktúru pridám do záväzkov, aké mam možnosti jej úhrady v Alfe plus? Teraz som to robil tak, že som na faktúre uviedol ako uhradzajúci doklad proformu. Postupne ako pribúdali faktúry som už musel kombinovať úhrady tak, že niektoré faktúry boli uhradené z dvoch proforiem. Napríklad, prvá proforma bola na sumu 100€, druhá na sumu 200€.
Prvú a druhú faktúru ktoré boli spolu do sumy 80€ som uhradil z prvej proformy. Tretiu faktúru, ktorá presahovala zvyšných 20€ som čiastočne uhradil z prvej proformy a čiastočne z druhej. Úhradov myslím to, že vo faktúre dávam ako uhradzajúci doklad proformu/proformy. V peňažnom denníku ani nikde inde nič nerobím a spomínané úhrady tam ani nevidím.
Neviem či by bol tento spôsob správny ak by prišla kontrola a nevidela v peňažnom denníku úhrady faktúr. Druhá vec je, že aj pre mňa začína byť tento spôsob komplikovaný keďže musím prepočítavať a samostatne evidovať akú sumu som z akej proformy uhrádzal. Komplikovane sa mi aj pri úhradach hladá správna proforma. Viete mi prosím poradiť nejaký lepší spôsob?
Napadlo ma, či by sa nedal na tento spôsob “zneužiť” bankový účet. že by som si vytvoril nejaký účet s názvom kredit a úhrady by som takto mohol riešiť už v peňažnom denníku. Pri zaplatení proformy by som urobil na tomto účte príjem, kde by som jasne uviedol, že sa jedná o dobitie z proformy. Náslledne by som faktúry uhrádzal cez výdavok na tomto účte. Bolo by to takto v poriadku? Nespôsobilo by mi to niekde problémy? Máte prípadne iné riešenie. Ďakujem.

, pridaná odpoveď 14. januára 2021